• Eskoop San. Sit. C8- Blok No: 536-538
 • Başakşehir-istanbul
 • +90 533 722 08 68
 • aytekin@alcanmakine.com

Ambalaj Çözümlerimiz

Ambalaj Çözümlerimiz

Alcan Makine standart makineleri dışında müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda özel tip makinelar da imal etmektedir
Vakum kullanarak ambalajlama tekniği (ambalaj içindeki havanın boşaltılması) uzun yıllardan beri kullanılıyor. Ancak eski dönemlerde, sadece yüksek basınca dayanıklı ürünler vakumlanabilirken, günümüz teknolojisinde gazlı vakumlama ...
Otomatik hazır tabak kapatma makineleri endüstriyel alanda kullanım için uygunluk gösterir – gıda maddesi, tıbbi ve eczacılıkla ilgili ürünlerin ve aynı şekilde endüstriyel ve tüketim ...
ALCAN Makine tarafından geliştirilen Tam Otomatik Formlama Dolum ve Yapıştırma Makineleri, 50 ml’den 500 ml’ye kadar tek kullanımlık kaplar oluşturmak için özel olarak hizmet vermektedir. ...
ALCAN Makine, yarı otomatik ve manuel vakum makinelerinin önde gelen üreticilerindendir.Ürünlerimiz tezgah üstü, tezgahlı, ve çift hazneli vakum makinelerini kapsamaktadır. Bu makineler yeni ya da ...

Ambalaj gıdayı korur ona zarar vermez.

Sık Sorulan Sorular

 • Neden Vakumlu Paketleme Makineleri Kullanmalısınız?

  Vakumlu Paketleme et, deniz ürünleri, salamura sebzeler, tarım ürünleri, baklagiller, kuru yemişler ve sert kabuklu yemişler, un, baharat, kahve ve hazır gıdalar, balık ve sığır eti gibi kümes hayvanları da dâhil olmak üzere gıda ürünlerinin, ömrünü uzatır. Meyve, et, sebze veya söz konusu olduğunda, ambalajlanmamış paketler havaya maruz kalmaktadır ve hızlı deformasyon kaçınılmaz olur. Vakumlu paketlenip ambalajlanmış balık, sığır ve kümes hayvanları etlerinin dondurucularda donması, buzlanması ve renk değişimleri büyük ölçüde engellenir ve ilk günkü tazeliği korunur.  Peynir veya ekmek gibi çabuk bozulabilen gıdaların deformasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir,  Vakumlu torbalar,  börek, lahmacun, köfte çeşitleri, mantı, kek gibi donuk gıdalar için mükemmel koruma sağlar.

 • Modifiye Atmosferli Paketler (MAP) tekniği nedir?

  Modifiye Atmosferli Paketleme Bir MAP paketinde ürünün dış görünüşünü ve tazeliğini korumak amacıyla ürüne uygun olarak hazırlanmış gaz karışımı kullanılır. Bu karışımda genellikle karbondioksit, nitrojen ve oksijen bulunur. Uygulamalar Taze, fırınlanmış veya protein içeren yiyecekler ve ekmekler başta olmak üzere pek çok gıdanın paketlenmesinde modifiye atmosfer kullanılır. Tıbbi ve teknik ürünlerde de kullanıma uygundur. Faydaları MAP tekniğinin faydaları arasında ürünün raf ömrünün uzamasını, kalitesinin güvence altına alınmasını, ürünün yükleme ve nakil sırasında zarar görmemesini sayabiliriz. Ambalajlı gıdalarda MAP tekniği, herhangi bir katkı kullanmadan raf ömrünü uzatır. Sanayi ve tüketim ürünleri de paslanma ve çürümeye karşı modifiye atmosfer sayesinde korunur. Tıbbi teknolojide ise hassas ürünlerin korunmasında yine modifiye atmosferin etkili olduğunu görüyoruz. Paketleme Makineleri ve Ambalaj Malzemesi Bu paketleme türünü termoform, hazır tabak kapatma ve vakum makineleriyle gerçekleştirmek mümkündür.

 • Vakum Ambalajlar ve Uygulamaları nelerdir?

  Raf Ömrünü Uzatma Vakumlu ambalajın içinde doğal hava bulunmadığından dolayı ürünün mikrobiyolojik bozulması yavaşlamakta, dolayısıyla raf ömrü uzamaktadır. Vakum sayesinde ürün ambalaj içine sabitlenmekte, ambalaja çarparak zedelenme olasılığı ortadan kalkmaktadır. Üstelik bu sayede kapladığı yer de küçülmektedir. Uygulamalar Vakumlu paketleme her türlü gıdaya, tıbbi ürünlere, sanayi veya tüketim mallarına uygundur. Faydaları Vakumlu ambalajlarda gıdaların kalitesi ve tazeliği uzun süre muhafaza edilebilir. Ambalajda oksijen yer almadığından dolayı oksijen arayan mikroorganizmaların çoğalmasının önüne geçilir, oksidasyon süreci zayıflar. Vakum sayesinde ürün ambalaj içine sabitlenmekte, dolayısıyla ambalaja çarparak zedelenme olasılığı ortadan kalkmaktadır. Üstelik kapladığı yer de küçülmektedir. Ambalaj Makineleri ve Ambalaj Malzemesi Vakum ambalajlar, termoform ve hazır tabak kapatma makineleri ile vakum makinelerinde üretilebilir.

 • Modifiye Atmosfer İçermeyen Ambalajların Uygulamala Alanları nelerdir?

  Ortamla İlgili Dış Etkilere ve Darbelere Karşı En Uygun Koruma Modifiye atmosfer içermeyen ambalajlar fiziki etkilere veya rutubet ve güneş ışınları gibi farklı hava koşullarına karşı güvenilir derecede koruma sağlar. Uygulamalar Modifiye atmosfer içermeyen ambalajlar özellikle de tüketim ve sanayi ürünlerine uygun olmakla birlikte tıbbi malzemelere veya ecza ürünlerinde de kullanılabilir. Dahası, bu ambalajlar, uzun bir raf ömrü için özel koşullar gerektirmeyen yiyecekler için de kullanılabilir. Faydaları Modifiye atmosfer içermeyen ambalajlar hem fiziki etkilere hem de rutubete ve güneş ışınlarına karşı koruma sağlar. Satış noktalarında bu ambalajlar ürün veya pazarlama bilgisini iletmek için de kullanılabilir. Üstelik, paketlenmiş haldeki ürünün kurcalanmasına ve çalınmasına karşı güvenlik de sağlar. Paketleme Makineleri ve Ambalaj Malzemesi Modifiye atmosfer içermeyen ambalajları termoform, hazır tabak kapatma veya vakum makineleriyle üretmek mümkündür. Bildik tek veya çok katmanlı bütün kompozitler ambalaj malzemesi olarak kullanılabilir.

 • Hazır Yemeklerde ambalajlama mümkün müdür? nasıl yapılır?

  Büyük şehirlerde yaşayanlar yorgun argın işten eve döndüklerinde yemek hazırlamak için artık ne enerjileri ne de zamanları oluyor. Çabuk bozulabilen tüketime/kullanıma hazır gıdalar patojenik organizmaların gelişmelerini önlemek ve mikrobiyal güvenliği sağlamak için, kontrollü ısıtma/soğutma şartları altında minimal işleme ve depolama kombinasyonlarıyla ürün güvenliğini açısından büyük önem taşımaktadır. Minimal işlenmiş gıdalar, gıdada mümkün olduğunca az değişikliği amaç edinen ve aynı zamanda üreticiden tüketiciye kadar geçen süreçte yeterli raf ömrünü sağlayan bir dizi modern teknoloji kullanılarak üretilir. Koruyucu madde çok az içeren ya da hiç içermeyen ve yeni pişmiş tadını sağlamak için hafif ısıl işlemlere maruz kalmış gıda ürünleri hazır gıda tüketiminde yepyeni bir konsept oluşturmaktadır. Doğru teknolojiler seçildiğinde hiçbir proses ve ambalajımızda kimyasal koruyuculara ihtiyacımız yoktur. Sadece ısıl işlemler ile vakum, map, aktif ambalajlar yeterli olabilmekte. Tabiki hammade yetiştirme potansiyelimiz ve üretim kapasitesi, mevcut alt yapı olanakları ve pazardan doğru bilgi gelip bunun analiz edilerek profesyonel ekiplerce yapılması zorunludur. Güncel teknolojik gelişmeler, tüketici beklentilerini sağladığı sürece hızla uygulanabilme alanı bulabilmektedirler. Günümüz tüketicilerinin kaliteli, güvenli, besleyici,kolay sağlanabilen, çabuk hazırlanabilen ve çevreye olan etkileri ortadan kaldırılmış olan endüstriyel üretim gereksinimi bizim projelerimizin güncelleşmesinde ana etkenler olmaktadır.

 • Süt Ürünlerinde Ambalajlama nasıl olur?

  Peynir; sütün peynir mayası veya organik asitlerle pıhtılaştırılmasıyla elde edilen, içine tuz bazen tat ve koku verici zararsız maddeler bazen de starter küfler katılmış, çeşidine göre taze veya olgunlaştırılarak tüketilen besleyici bir süt ürünü olarak tanımlanmaktadır. Peynir ister granül olsun isterse de yapısı gereği sıcak olsun porsiyonlama makinalarıda istenilen şekil ve gramajda endüstriyel üretim mümkündür. Diğer yandan peynir ambalajında özellikle salamuralı ürünlerde güvenli gıda konsepti ile minimum maliyette maksimum raf ömrü elde edebilmektedir.

İletişim